Mesto Šibenik in kanjon reke Čikole – kaj početi in kaj videti

Kljub nekoliko slabši vremenski napovedi sva odšla na krajši oddih, ki sva ga oba z Damijanom še kako potrebovala. Vse, kar sva si želela je bilo morje in skala. Destinacijo sva določila praktično tih pred odhodom, saj sva zanašala na najbolj svežo napoved. Sprva sva sicer mislila iti v Paklenico, vendar sva potem pot podaljšala do Šibenika in do slikovitega kanjona Čikole.

Uživanje na plaži je vsekakor del počitka. | FOTO: Tadeja Magdič

Tri dni sva plezala v kanjonu Čikole, zadnji dan pa sva namenila pohajkovanju in odkrivanju okolice Šibenika, ki je izjemno zanimivo mesto. Obiskala sva slano jezero Mala Solina oziroma tako imenovano Rozasto jezero (Pink Lake, Rušičasto jezero) in Sokolarski center Dubrava, slabih 10 kilometrov iz Šibenika.

Zanimivo Rozasto jezero v okolici Šibenika. | FOTO: Damijan Kovač

Plezanje in ostale športne aktivnosti v kanjonu Čikole

Naravni kanjon, ki se nahaja v bližini Narodnega parka Krka je sicer zadnja leta vroča točka športnega plezanja in je izjemno priljubljen tudi pri pohodnikih in ljubiteljih adrenalina, saj v kanjonu potekata ferata in zipline. Od Šibenika je oddaljen približno slabe pol ure vožnje. Najin prvi poskus obiska in plezanja je bil sicer že lani junij, vendar je bilo takrat prevroče za kakršnokoli športno aktivnost v kanjonu.

V zadnjih letih se v kanjonu Čikola intenzivno razvija športno plezanje. | FOTO: Damijan Kovač

Kanjon je znan predvsem po fotogenični pokrajini, po njem teče istoimenska reka, po kanjonu potekajo številne pohodne poti, ki so po večini ocenjene kot zmerno zahtevne in nudijo izjemne razglede. Urejen je zipline spust (le za vnaprej naročene skupine), po stenah kanjona pa poteka tudi ferata. V zadnjih letih pa je največja atrakcija zagotovo športno plezanje, ki se je ukaj izjemno razvilo, tudi s pomočjo slovenske opremljevalke Betke Galičič. Opremljene so številne lahke in tudi težje smeri, po večini daljše smeri na zelo kakovostni skali. Med počitnicami je bilo tukaj ogromno slovenskih plezalcev, tako da ni bilo težko srečati znanega obraza.

Zakaj je kanjon Čikole postal priljubljen za športno plezanje?
Dostopnost, kakovost skale in raznolikost plezalnih smeri, ki so primerne tako za začetnike kot izkušene plezalce, to so trije aduti območja, zaradi katerih se je kanjon prijel predznak plezalne lokacije.
 
Plezališče je bilo opremljeno v sklopu projekta, financiranega s strani EU, glavni cilj pa je bil vzpostavitev rekreacijskega območja v tem delu Hrvaške. V sklopu tega razvoja so bile zgrajene tudi dostopne poti in razgledne točke nad kanjonom. Plezališče je locirano v neposredni bližini Narodnega parka Krka, kar je seveda še dodatno prispevalo k njegovi priljubljenosti, to je tudi razlog, da se obnašajte odgovorno.
 
Boris Čujić je eden ključnih ljudi, zaslužen za razvoj območja kot nove plezalne destinacije.

A tudi če niste plezalec, bi vam obisk kanjona toplo priporočala, saj je izjemno slikovit in fotogeničen, zagotovo vreden obiskal. Vozilo parkirate na označenem mesto za parking ob cesti nad kanjonom in se peš sputite dol.

Tako imenovano Rozasto jezero s pogledom na otok Zlarin (v ozadju) in na mestece Zablaće. | FOTO: Damijan Kovač

Mala Solina oz. Rozasto jezero (Ružičasto jezero)

Mala Solina je znana tudi pod imenom Rozasto oziroma Ružičasto jezero, v bistvu gre za slano jezero, ne daleč stran od Šibenika in čisto ob vasi Zablaće. Zanimivo je zaradi svoje nenavadne rožnate barve, ki je posledica mikroorganizmov kot so halobakterije in nekater vrst alg, ki uspevajo v teh slanih pogojih, kot posledica njihovega metabolizma pa nastajajo rožnati in rdeči pigmenti.

Pogled na Rozasto jezero iz zraka, kjer so ob dobri svetlobi lepo vidni roza pigmenti v vodi. | FOTO: Damijan Kovač

Ta pojav je sicer zelo podoben tistemu, ki jih najdemo tudi drugod po svetu v slanih jezerih, kot na primer v znanem Rožnatem jezeru v Avstraliji.

Barva je seveda odvisna tudi od svetlobe in dela dneva, ko ga boste obiskali. Na spodnji sliki so lepo vidno tudi barvni kontrasti, ki nastanejo med roza in zeleno barvo na obrežju jezera.

Prečudoviti kontrasti med roza in svetlo zeleno barvo iz zraka. | FOTO: Damijan Kovač

Mala Solina je sicer del kompleksa slanih jezer v okolico Zablać in je manjša sestra bližnje Velike Soline. To je stvar, ki je vsekakor vredna ogleda.

Sokolarski center Dubrava

Center za divje ptice ujede sva odkrila čisto po naključju, ko sem na poti do Čikole ob cesti opazila tablo, ki je kazala proti centru. Center se nahaja v borovem gozdu, obdan je s prečudovitim parkom približno 8 kilometrov od Šibenika.

Gre za edini tovrstni center na Hrvaškem, obiskovalcem pa nudi edinstveno priložnost, da od blizu spoznajo različne vrste ptic ujed. Udeležite se lahko posebnega izobraževalnega programa, ki vključuje spoznavanje ptic ujed od blizu, iz oči v oči, opazujete lahko let sokolca selca in njihovo naravno obnašanje.

V Sokolarskem centru vam bodo dovolili, da boste ptice ujede lahko tudi bližje spoznali in premagali strah pred njimi. | FOTO: Tadeja Magdič

V centru vzrejajo različne vrste ptic, sprejemajo tudi bolane in poškodovane ptice, ki potrebujejo pomoč. Program spoznavanja traja slabo uro in je primeren tudi za otroke, saj jim zaposleni v centru na poljuden in zanimiv ter tudi zabaven način približajo ptice ujede in jim prikažejo pomen njihovega ohranjanja.

Glavna zvezda centra je zagotovo sokol, ki velja za najhitrejšo žival na našem prečudovitem planetu. | FOTO: Damijan Kovač

Splača se vam ga obiskati spomladi ali jeseni, ko ni prevroče, pa tudi gneča je veliko manjša, odprt je ob sobotah in nedeljah, program se začne vsako polno uro in stane 10 evrov za odraslega. Pred odhodom pa vsekakor raje preverite odpiralne ure centra.

Ostale možnosti ogledov

Staro mestno jedro Šibenika

Nacionalni park Krka in mesto Skradin. Vstopnina v park janurja, februarja in marca ter novembra in decembra znaša 7 evrov na osebo, aprila, maja in oktobra znaša 20 evrov. Junija, julija, avgusta in septembra pa 40 evrov za odraslega.

Številne mestne utrdbe Šibenika in otok Zlarin

Pohodna pot Kanal Sv. Ante na polotoku Zablače in vojaški ostanki JNA na polotoku

Vse fotografije objavljene v tem članku so avtorsko zaščitene in se jih brez (pisnega) dovoljenja avtorja nikakor ne sme uporabljati! Če bi fotografije želeli uporabiti, prosim kontaktirajte tadejatravels@gmail.com.

Hrvaški narodni parki in zaščitena območja:

1. Narodni park Krka in slapovi Krke
2. Otočje Brijuni
3. Risjak (gorovje)
4. Severni Velebit (gorovje)
5. Kanjon Paklenica
6. Otočje Kornati
7. Otok in jezero Mljet