Tokrat sva se odločila, da bova vsaj del najinega dopusta prenočila tudi divje, kajti v najinem avtomobilu sva si uredila posteljo. Divje kampiranje oziroma prenočevanje izven urejenih kampov na Sardiniji ni izrecno prepovedano, vendar je dobro vedeti nekaj koristnih nasvetov, da to storite čim bolj varno in čim manj moteče za lokalno okolje, prav tako je seveda dobro vedeti, kje so kakšna zanimiva mesta za prenočiti. Midva sva si zelo pomagala z nekaterimi koristnimi in zanimivimi povezavami, ki jih bosta našli v nadaljevanju.
Ko se boste na potovanje prvič odpravljali na takšen način, boste zelo verjetno potrebovali namige, kje so recimo lokacije zanimivih mest za prenočevanje, kje so izviri pitne vode in podobno. Nekatere plaže imajo med drugim plačljive tuše, nekateri lokali plačljiva stranišča. Sardinija ima seveda tudi celo vrsto lepo urejenih kampov na zanimivih lokacijah, tako da lahko nočitve lepo pokombinirate. Midva sva prenočila v kampu Cala Gonone in v kampu Capo Ferrato, oba lepa, urejena, ljudje izjemno prijazni, prenočila pa sva tudi izven urejenih kampov.
PRENOČEVANJE NA PROSTEM
Na Sardiniji je prenočevanje na prostem dovoljeno, vendar z nekaj omejitvami, ki jih morate vseeno upoštevati, če se želite izogniti težavam, za čim varnejše nočitve pa je dobro upoštevati tudi nekaj povsem osnovnih nasvetov. Kdo si ne bi želel zbuditi s pogledom na plažo ali zaspati z razgledom na sončni zahod. Zveni precej avanturistično in tudi romantično, vendar, če se boste odločili za prenočevanje v divjini, potem upoštevajte nekaj osnovnih nasvetov, ki bodo vašo izkušnjo naredili najboljšo izkušnjo.
Lokacije za prenočevanje na prostem
Previdno izberite lokacijo, kjer boste prenočili, če je le mogoče si jo oglejte preden dejansko prenočite ali preden pade noč, pridobite si čim več infomcij od nekoga, ki je tam že bil ali ima s takšnim načinom potovanja več izkušenj. Midva sva tokrat prvič prenočila v najinem vozilu v naravi oziroma izvend organiziranega prenočišča kot je recimo kamp. Pomagala sva si z aplikacijo Park4Night, kjer so navedene točne koordinate takšnih mest. Preden sva se dokončno odločila, kje bova prespala, sva preštudirala tudi komentarje ostalih popotnikov, njihove izkušnje so koristen vir informacij, na podlagi njihovih izkušenj se boste lažje odločili in izbrali mesto za prenočitev.
Enkrat sva prenočila na parkirišču neposredno na plaži, drugič pa v slepi ulici v vasici Monteleone Rocca Doria.
Naj povem, da ima Sardinija tudi številne lepo urejene kampe, med drugim neposredno na plažah, pa tudi parke za kamperje. Zato bi vam priporočala, da prenočevanje kombinirate. V Cala Gonone sva prenočila v kampu Cala Gonone Camping Sardinija, ki je v središču mesta, na Costa Rei pa sva prenočila v kampu Villaggio Camping Capo Ferrato, ki je lociran praktično na dolgi peščeni plaži. Oba kampa sta resnično urejena in bi ju ocenila z oceno 10. Moram pa povedati, da sta bila oba kampa tudi kar precej polna, glede na to, da se je sezona počasi zaključevala.
Zagotovite si dovolj velike količine pitne vode
Imejte seboj dovolj pitne vode, da lahko preživite vsaj dva dni ozirma dovolj vode za čas, ki ga nameravate preživeti v naravi. Midva sva seboj imela 10-litrski rezervoar za vodo, ki nama je bil povsem dovolj za najine potrebe, saj sva divje prenočila le dvakrat, vmes pa sva ga napolnila v kampu. Če boste prenočevali na kakšnih bolj oddaljenih lokacijah, poskrbite, da boste seboj imeli tudi dovolj hrane.
Izognite se visoki sezoni
Visoka sezona je vedno neposredno povezana z veliko gnečo, tako je povsod in nobena izjema niso parkirišča, ki jih popotniki uporabljajo za prenočevanje. Visoka sezona tako pomeni veliko gnečo in možnost, da ne boste dobili željenega prostora. Kot že večkrat rečeno, na Sardiniji je največja gneča julija in avgusta, to je vrhunec sezone, še posebej poln je mesec avgust, saj imajo Italijani svoj prosti mesec. Takrat boste zelo težko dobili prostor v kampih, ki so povsem zasedeni, že mesecev v naprej.
Pridružite se ostalim, ki prenočujejo na prostem
Če je le mogoče, se parkirajte tam, kjer so že parkirani ostali kamperji in če je dovolj prostora ne parkirajte neposredno pred vrati tistih, ki so že tam, bodite spoštljivi do ostalih. Pomembno je tudi, da čez noč ne puščate vaši stvari zunaj vozila, saj bi s tem privabili nepovabljene goste.
Na obeh lokacijah, kjer sva prenočila nisva bila sama. V Monteleone sva si zvečer celo nekaj skuhala zunaj avtomobila, saj v naselju ni bilo odprte nobene gostilne. Imajo sicer eno samo gostilno, ki je odprta samo čez vikend, prav tako v naselju ni trgovine.
Kje NE prenočevati
Izognite se prenočevanju na postojankah za gorivo, parkiriščih od nočnih klubov in velikim mestom, prav tako se izognite mestom, kjer je možnost poplav kot je recimo bližina morja ali rek, preden izberete svoje mesto pod zvezdami pa nujno preverite vremensko napoved.
Spoštujte naravo in lokalno okolje!
Vsem nam je jasno, da je to pomembno, zato odnesite svoje smeti, ne mečite jih v naravo. Sardinija je zelo vetrovna, zato bo odvržena plastika ali ostale smeti zelo verjetno končale v morju. Reciklirajte odpadke, ločujte jih v zato namenjene zabojnike in njuno jih za seboj pokrijte, če se le da. Varčujte tudi z vodo, tako da za seboj zapirate pipe in poskbite, da iz njih ne kaplja voda. Potujte vztrajnostno, spoštujte lokalne prebivalce in njihov dom!
KORISTNE POVEZAVE IN APLIKACIJE
Midva sva si pri iskanju prostora pomagala z aplikacijo oziroma povezavo Park4Night. Tukaj imate tudi komentraje ostalih uporabnikov, ki zapišejo marsikaj koristnega. Koristna povezava je tudi CaraMaps, vendar je midva nisva uporabljala.
Če ste navdušen športni plezalec in si želite najbolj sveže infomacije o plezališčih in plezalnih smereh, si pri tem lahko pomagate s spletno stranjo Climbing Sardinija, kjer boste našli veliko dodatnih informacij. V primeru, da boste v naravi preživeli več kot le kakšno noč ali dve, je koristna tudi povezava, ki vam poišče najbljižji izvir pitne vode. Povezave najdete spodaj, v nadaljevanju članka.
Park4Night.com je koristna spletna stran, ki si jo lahko naložite tudi kot aplikacijo na obeh OS-ih. Na najinem dopustu sva uporabljalo to stran in sva si zelo pomagala pri iskanju parkirišč.
CaraMaps.com je spletna stran, ki ima tudi možnost, da si jo naložite kot aplikacijo na telefon, primerna je za oba operacijska sistema (iOS in Android), ima možnost, da si izdelate lasten profil, na katerem ustvarite svoj potovalni načrt. Med drugim ponuja uporabo baze tudi tam, kjer ni povezave na internet.
Fontanelle d’Italia je mobilna aplikacija za Androida za iskanje virov pitne vode.
Fontanelle pa je aplikacija za oba OS in je prav tako uporabna.
Climbing Sardinia je zelo uporabna spletna stran, kjer so zbrane vse koristne infomacije o plezališčih, njihove lokacije, smeri, sheme, spremembe. Pred uporabo se je treba registrirati, potem pa imate prost dostop. Na strani najdete tudi koristne infomacije o ostalih aktivnostih na prostem kot so recimo ferate, kanjoning, informacije o krajših in daljših trekingih, zanimive članke, podatke o tem ali je morda katera ferata zaprta in še veliko več. Skratka, zelo koristna povezava, ki vam bo zagotovo prišla prav.
IZVRSTNA LOKALNA KULINARIKA IN PIJAČA
Ko ste v Rimu se obnašajte kot Rimljan, to pravi stari pregovor, ki sva se ga na Sardiniji držala tudi midva. Poskušala sva lokalne specialitete, pila lokalno pivo in rdeče vino pridelano na Sardiniji in bila nad kulinarično izkušnjo več kot le navdušena.
Pozno zvečer sva prispela v mesto Tortoli, z malo sreče sva naletela na zanimivo in izjemno dobro lokalno restavracijo, kjer nama je izjemno prijazna natakarica svetovala lokalne jedi, meni pa dobro rdeče lokalno vino. Moram priznati, da so me tudi cene presenetile, v pozitivnem smisli, kajti za resnično okusen obrok, veliko pivo in kozarec rdečega vina sva v tej restavraciji plačala 33 evrov, za oba seveda, kar se mi ne zdi prav veliko. Pa tudi cene na splošno, recimo v trgovini, se mi niso zdele prav visoke oziroma so bile morda kje celo malenkost nižje kot pri nas.
V mesto Tortoli sva obiskala lokalno restavracijo Regina Margherita, ki bi jo toplo priporočala, saj je hrana domača in izjemno okusna, natakarji govorijo odlično angleško in so zelo prijazni. Tukaj sva naročila lokalne sardinijske specialitete, imenovane culurgiones ogliastrini s paradižnikom in pacchero allo scarpariello. Obe jedi sta doma narejene testenine z domačimi sestavinami, ki so izjemno okusne. Jaz sem si v restavraciji privoščila lokalno rdeče vino znamke Buio, Damijan pa je pil prav tako lokalno pivo Ichunusa, odlično lahko pivo.
Vso našteto hrano sva si med najinim dopustom več krat privoščila, lokalno hrano sva si tudi skuhala v kampu.
Ker sem se ravno vrnil iz Sardinije, sem naletel tudi na ta članek.
O otoku ne bi izgubljal besed (fantastična izkušnja in se bom z veliko verjetnostjo še vrnil), bi pa se malo obregnil ob pravila prenočevanja:
V avtu prenočujem že kar kake 10 – 15 let. Res je, lokacija je ena najpomembnejših stvari. A jaz imam malo drugačne kriterije. Ne maram veliko ljudi, enostavno ker je večja možnost za nočni direndaj in posledično slab spanec in potem zaspan, utrujen naslednji dan. Sever in zahod Evrope tozadevno v glavnem ni problematičen. Jug i vzhod pa žal je in to čim bolj južno, vzhodno tem slabše. Sicilija lansko leto, da ne govorim, …
Seveda pa se ne parkira tudi čisto na samem. Plaže so morda v sezoni ponoči še zasedene, sedaj ko se še ni začela pa so bile bolj prazne in, če je tvoj avto edini tam parkiran je to povabilo za nepridiprave. Prav tako se ne bi posluževal aplikacij. Uporabljajo jih tudi nepridipravi pri iskanju žrtev. In če si tam sam …
Iskanje primernega mesta je tako umetnost. Najbolje je kak parking kjer je nekaj (ne preveč) avtov že parkiranih, saj si eden izmed njih. Pri supermarketih ponavadi ni problema. Zraven naj bo seveda vsaj nekaj hiš. Avto naj izgleda kot eden od parkiranih. Parkingi so vedno bolj osvetljeni kar je problem in tu je edina izjema kjer daš nekaj na okno, obleko, kos papirja, … da lahko spiš. Čepki so tudi priporočljivi, če je kljub tehtni izbiri glasno.
Midva sicer veva, ampak za začetnike ne bo odveč: zategniti ročno, prva prestava, ugasniti luči (ja, to se dobi z izkušnjo, bilo je v Franciji, k sreči je bilo to na parkirišču velikega Leclerca, kjer sem zjutraj lahko kupil kable, prijazna Mesje in Madam pa sta potem posodila elektriko iz svojega avta). Zakleniti se! Zapreti vsa okna (ne boste se zadušili). Jaz osebno še pustim ključ v ključavnici za vžig in volan nezaklenjen. Če je frka lahko hitreje pobegneš.
Ima pa seveda vsak svoje kriterije. Priporočljivo je dati si naser dovolj dek, obleke da te ne zebe a tudi ne preveč da ni prevroče. Poleti (še posebej na jugu) ni problema, drugače pa imam jaz temperaturno lestvico, ki se je držim. Od toliko do toliko celzija, en deka, od toliko in toliko druga,… Morda se boste režali ampak odkar jo uporabljam me redko zebe ali pa da je prevroče. Korektiv je še vreme, pogled na vremensko aplikacijo koliko bodo jutranje temperature, ker znajo komaj pasti ali pa zelo. Jaz imam sedaj star avto, ki ga bom kmalu zamenjal, drugače pa morda ni folš si naštimati si kak Webasto ali kaj podobnega.
Sicer pa si napraviti notri čim bolj udobneje. Tu pa ima vsak svoj okus in navade.
Še kar se tiče tega, dovoljeno ali nedovoljeno: kar nekajkrat so me obiskali policaji (karabinjerji, žandarji, …) – nikoli problemov, kaki nemci ti znajo preiskati avto, italijane v glavnem zanimajo papirji, francoskih policajev in žandarjev do atentanov 2015 sploh ni bilo nikoli. po tem pa so me obiskali že dvakrat in skoraj na glavo obrnili avto. Povsod pa so vedno bili prijazni in zaradi samega spanja v avtu nihče ni težil.
Pozdravljen Simon!
Najprej, najlepše hvala za komentar in vse koristne nasvete! Točno to sem želela, da nekdo napiše. Iz prakse, kakšne koristne nasvete. Midva sva prvič spala v avtu in je bilo malo težje začeti, ker kot si napisal, se veliko stvari naučiš šele s prakso ali če ti kdo pove iz prve roke.
Kar se tiče uporabe aplikacij za iskanje mest za prenočevanje, seveda so lahko koristne, vendar je vseeno potrebna velika mera previdnosti. tako kot si napisal, treba je preveriti mesto za prenočevanje, da ni preveč ljudi, pa tudi sam ni fino biti. Res je veliko faktorjev, na katere je treba paziti. Ampak se učimo. 🙂
Tako da, resnični hvala za vse napisano, res si si vzel čas!!! Hvala.