Iran je zibelka perzijske civilizacije, ki se dandanes otepa mnogih stereotipov in tabujev. Mnogi se ga držijo zaradi trenutne notranje politične in gospodarske situacije. Spet drugi tabuji in stereotipi se ga držijo zaradi svetovne geopolitike, tudi zaradi nedavne ameriške usmrtitve iranskega generala Solejmanija, vsem pa je skupno to, da večina teh stereotipov in tabujev sploh ne drži.
V zadnjih dneh mediji veliko poročajo o Iranu. Novico, da so Američani v zračnem napadu ubili iranskega generala Kasema Solejmanija, zahodni mediji spremljajo s precej negativizma, po malih ekranih se prikazuje iranske ulice, polne protestnikov. Sama sem Iran obiskala pred letom in pol, v takrat tudi precej napetih časih. Po nekdanji Perziji sem potovala ravno takrat, ko je ameriški predsednik Trump oznanil, da se ZDA umikajo iz jedrskega sporazuma z Iranom. Ja, kar napeti časi, bi lahko rekli. A naj povem, da tega sama v času potovanja nisem niti najmanj čutila. Obisk Irana pa je pustil izjemno lep pečat v mojem potovalnem spominu.
Še najlažje bi Iran opisala kot deželo prijaznih ljudi, ki ti podarijo nasmeh in v zameno ne pričakujejo ničesar, ne dolarja ali evra. So zelo neposredi, rečejo ti: »Ja, plačal boš več, ker si tujec«, hkrati pa ti povedo tudi, kje boš »oropan« in kje boš plačal pošteno ceno. So tako zelo iskreni, da si srčno želim, da bi takšni tudi ostali in da nikoli ne bi naleteli na pokvarjenega tujca, ki bi izkoristil njihovo iskrenost in dobroto. Čeprav pri sebi dobro vem, da jih bo turizem slej ko prej pokvaril.
Dobrodošli v Iranu!
Iran je bogat z nafto, zlatom in začimbami, a njihovo pravo bogastvo se pravzaprav skriva v kulturi, zgodovini in predvsem v ljudeh. So pristno prijazni, za svojo prijaznost pa ne zahtevajo ničesar v zameno. Prav tako za Iran velja rek »good value for your money«, kar prevedeno seveda pomeni, da po državi lahko izjemno poceni potujete, a je istočasno vsaka storitev vredna vsakega evra. Iran je zagotovo ena najbolj fotogeničnih in slikovitih dežel, kar sem jih kdajkoli obiskala. Barve, simetrije in vzorci so nekaj povsem edinstvenega. Podobnih barvitih vzorcev ne najdeš praktično nikjer na svetu in tudi zato te ti enostavno prevzamejo.
Dežela z izjemno bogato zgodovino, prijazni ljudje, slikovita narava. Ima vse, kar potrebuješ za izjemno potovanje. Iran je dežela neverjetne arhitekture in barvitih mozaikov, mošej in bazarjev, začimb in žafrana. Iran je zibelka človeške civilizacije. |
Iran je na seznamu popotniških želja marsikaterega popotnika, a le redki tja tudi odpotujejo
Iran, še posebej v luči zadnjih geopolitičnih dogodkov med ZDA in iranskimi oblastmi ter posledično vpletenosti celotnega sveta, ni med najbolj zaželenimi turističnimi popotovanji. Je pa zagotovo na seznamu želja vseh pravih in radovednih popotnikov in avanturistov, ki se želimo na lastne oči prepričati, kaj je res in kaj ne. Mnogi so se ob omembi moje naslednje destinacije stresli in me začudeno spraševali, zakaj ravno Iran in ali se mi zdi to res pametna odločitev, da v teh nevarnih časih odpotujem tja. Ali je varno, da odpotujem tja, ali se mi zdi to pametna odločitev, so bila najpogostejša vprašanja, ki sem jih tedne in dneve pred odhodom dobivala. No, našli so se tudi takšni, redki seveda, ki so bili naravnost navdušeni nad mojo odločitvijo. Vsi, ki so že bili v Iranu, so o njem povedali same lepe stvari. Govorili so v presežkih in to lahko sama, zdaj iz lastnih izkušenj, tudi potrdim. Pobudnik, organizator potovanja ter idejni vodja je bil moj soplezalec Jurij Ravnik.
Sodobni Iran
Danes je skoraj 80 odstotkov njihovega izvoza povezanega z nafto, preostalih 20 odstotkov predstavljajo plastika, rudnine, kemikalije, železo, jeklo in sadje, pa recimo žafran in pistacije. Naslednjič, ko boste v trgovini kupovali pistacije, poglejte, kdo je izvoznik – na etiketi bo skoraj zagotovo bo pisalo Iran. Država je izjemno bogata z zlatom, a ga je vlada prepovedala izvažati.
Uvažajo pa recimo avtomobile iz Francije in Severne Koreje. Vozni park je star in enoličen, na izbiro imajo recimo samo barve, kot so bela, modra, siva, zelena in rdeča, na cestah je kar 80 odstotkov belih vozil. Liter goriva stane oziroma je v času mojega potovanja znašal zgolj 14 centov. Državo vodita predsednik, ki ima uradno funkcijo, in imam, ki je verski voditelj. Oba sta si enakovredna. Vendar lahko imam postane samo nekdo, ki ima dedno pravico do tega položaja in jo lahko podeduje.
Čeprav imajo zelo strog kodeks oblačenja, sta za ženke oziroma dekleta nujni naglavna ruta in tunika, ki prekriva zadnjico – danes pa mlada dekleta zelo rada nagajajo državi in se upirajo strogim pravilom tako, da lase skozi ruto enostavno spustijo na plan.
V Iranu ne morete dvigovati gotovine na bankomatih, vsaj ne z evropskimi bančnimi karticami. Na potovanje boste morali tako vzeti toliko gotovine, kot je nameravate zapraviti. Prav tako ni mogoče plačevati z našimi kreditnimi karticami, kot je Mastercard. Denar je zagotovo stvar, o kateri morate pred samim potovanjem dobri razmisliti. Pa še ena stvar, ki naj vas ne preseneti: menjalni tečaj je med mojim potovanjem zelo nihal, praktično vsak dan je bil drugačen, razlike pa prav neverjetne.
Zanimiva dejstva o Iranu: Iran velja za deželo vrtnic, začimb, žafrana, kjer se križata sodobnost in preteklost. Je zibelka civilizacije, ki ima bogat, več kot 8000 let star zaklad antične arhitekture umetnosti. Je dežela malih in slikovitih detajlov, barvitih mozaikov, na milijone različnih vzorcev in predvsem prijaznih in toplih ljudi. Njihovi nasmeški sami zase govorijo: Dobrodošli v Iranu. Mošeje in bazarje najdete praktično na vsakem koraku, so iranski način življenja. |
Vse turistične znamenitosti in mesta, o katerih bom pisala, boste našli na spletu in v raznih popotniških vodnikih. Tisto, česar ne boste našli na nobeni spletni strani ali vodniku, pa so čudovite izkušnje in vtisi, ki jih doživiš na poti. In seveda koristne informacije za potovanje iz prve roke.
Živahna iranska mesta se ponašajo z izjemnimi vrtovi, palačami in mošejami ter bazarji
Iranska mesta vas bodo zagotovo očarala in začarala. Jaz sem popotovanje začela v nekdanji prestolnici Irana, v Shirazu, ki je danes kulturna prestolnica države. Obiskali smo starodavni Persepolis, ki je zagotovo največja znamenitost Irana in mimo katerega enostavno ne morete in ne smete. Pot me je vodila v puščavski biser, mesto Yazd, in v enega najlepših mest na svetu – Isfahan. Preostanek poti do Teherena sem videla v celodnevnem izletu. Pot se je zgodaj zjutraj začela med puščavskimi sipinami puščave Varzaneh, se ustavila v vasici Abyaneh, vodila mimo mest Natanz in Kashan, dokler nisem v poznih večernih urah prispela v predmestje Teherana oziroma v mesto Karaj, ki je bil moja baza do konca potovanja.
Več o tem, kako so pred 2500 leti živeli v Persepolisu, kdo in kako ga je uničil, ter tudi o tem, katera mošeja ima najlepši stekleni mozaik, pa si boste lahko kmalu prebrali v članku z naslovom Stara perzijska mesta Irana vas bodo naravnost očarala.