Ne le feratarski temveč tudi plezalski raj in to v dobesednem pomenu besede, saj se tukaj nahajajo številne ferate, pa tudi opremljene športne smeri. Kanzianiberg oziroma Škocjan po naše je pravi naravni adrenalinski park in je v zadnjih letih izjemno priljubljen tako med domačimi feratarji in plezalci kot tudi čez mejo. Od Kranjske Gore je čez prelaz Korensko sedlo do tja zgolj 20 minut vožnje z avtomobilom. Ko vam bo v Sloveniji zmanjkalo feratarskih izzivov, se torej zapeljite tik čez mejo v Avstrijo in pred vami bodo številne nove ferate.

Ko sva preplezala vse športne ferate pri nas, sva se odločila, da so naslednje na vrsti ferate tik za mejo na avstrijski strani. Avstrija je sicer znana po velikem številu lepo opremljenih ferate, ki v zadnjih letih pritegnejo marsikaterega Slovenca in Slovenko. Najini prvi sta sicer že lani bili ferati na Cjajnik in Košutnikov turn, obe odlični ferati, vendar je Cjajnik primeren le za bolj pripravljene feratarje.
S svojimi številnimi kratkimi feratami je park Kanzianiberg idealen za začetnike in tudi za družine z otroki, kot za bolj izkušene in močnejše feratarje, saj je obstaja nešteto kombinacij. V parku pa so tudi številni sektorji za športno plezanje, kjer je opremljenih okrog 480 različno težkih športno-plezalnih smeri.
Jame, ozki kamini, prečke, prehodi, previsi, izredno izspostavljeni tereni, lestev – vse to boste našli v parku Kanzianiberg, napeljana je tudi vrv za zipline, vendar za to potrebujete posebno opremo. |

Pozor! Dobro je, da je nekaj časa suho in sončno vreme, sicer je lahko skala v kaminih in jamah mokra in spolzka, kar pa seveda ne daje prav prijetnega občutka, še posebej, če se boste lotili plezanje najbolj zahtevne ferate z oceno D/E oziroma E na enem odseku. Bodite pozorni na to, preden se lotevate ferat v jamah oziroma v ozkih kaminih.

Prvič, ko boste obiskali Kanzianiberg boste potrebovali nekaj časa, da ga boste raziskali in odkrivali, kar je že svojevrsten izziv. Vsekakor pa bi vam svetovala, da vstopite čim bolj desno (se pravi, da v ferate vstopite na najbolj oddaljeni točki od parkirišča) in potem naredite krog v levo, kjer boste si viseči most pustili za konec, sldil bo le še spust skozi ozek kamni ferate z oceno B. Toliko ferat na enem mestu boste težko našli še kje drugje v naši bližini.

Feratarski park Kanzianiberg oziroma Škocjan Čas vožnje do izhodišča iz Ljubljane: 1:20 h (iz Kranjske Gore čez prelaz Korensko sedlo 20 minut) Najprimernejši čas za plezanje: od aprila do konca oktobra Težavnost: od A do D/E oziroma E (en odsek) Čas dostopa/sestopa: odvisno od tega, katero kombinacijo ferat boste izbrali Čas plezanja: odvisno, katere ferate boste splezali, lahko od 10 minut do več ur Stran neba, na katere so ferate obrnjene: sever, jug, vzhod, zahod, severovzhod, severozahod, jugovzhod, jugozahod Koordinate parkirišča: 46.553094, 13.871555 Shema ferate Kanzianiberg |

Pravi labirint ferat je primerene za vse nivoje pripravljenosti, v parku najdemo vse, od najlažjih ocen A pa vse do najtežje ocene E, lahko si kombinirate, kaj boste plezali. Pleza se po ozkih kaminih, prečkah, prečkate lahko viseči most. Tudi če je parkirišče polno, se ljudje lepo razgubijo po feratah in gneče ne boste občutili. Cel dan boste imeli kaj početi, lahko si kombinirate težavnost, po lastnih željah boste prehajali iz ene v drugo in si sestavili dogodivščino po lastnih željah in svojim sposobnostim primerno.

Edina slabost je, po mojem mnenju, precej slaba označenost na vstopu v ferate. Redko boste pred samim vstopom našli podatke o tem, kam sedaj vstopate, kakšna je ocena ferate v katero vstopate, pogosto ne boste vedeli, v katero ferato se podajate oziroma kakšna je njena težavnost. Manjkale so mi informativne table, z izjemo tega pa je to obisk parka res prečudovita izkušnja. Midva se bova zagotovo še vrnila, ker nama je ostala najtežja ferata z oceno E.

Ferate so obrnjenen na vse strani neba, kar pomeni, da se tukaj lahko pleza skozi cel dan, je pa poleti zagotovo najbolj optimalno, da pridete v jutranjih urah, ker boste tako lahko najbolje izkoristili čim večje število ferat. Priporoča se plezanje od začetka aprila pa do konca oktobra, čeprav mislim, da če ni snega in je lep topel dan, da je plezanje tukaj mogoče tudi v poznih jesenskih in zgodnjih spomladanskih mesecih.
Bodite pozorni tudi na to, da v parku ves čas nastajajo nove opremljene smeri in nove ferate. |
Kanzianiberg se nahaja le nekaj kilometrov stran od Baškega jezera, ki se po domače imenuje Faakersee, ki velja za izjemno priljubljeno poletno osvežilno točko domačinov. Če se po plezanje odpravljate tja na osvežitev pa pozor, kopanje na jezeru je praktično povsod na urejenih in plačljivih plažah, ostalo so privatni dostopi do vode. Le tu in tam boste našli manjši del obale, ki ni zaseben ali plačljiv in boste se lahko brezplačno osvežili. Parkirišča ob jezeru pa so prakrično povsod brezplačna.

V bližini Kanzianiberga sta še vsaj dve ferati, in sicer ferata v dolini Ročice in ferata Peterlewand.
Uživajte pri odkrivanju avstrijskih ferat!
Hvala za prispevek.Ker živim v teh koncih mi je gorenjskih ferat prav tako “zmanjkalo”(razen kamin široka polica) Kako pa je z prehodom meje? Koliko na korenskem sedlu komplicirajo? PCT?
Živijo, ja z veseljem! Naju je Škocjan res pozitivno presenetil, toliko ferat na kupu res ne najdeš blizu. Res priporočam obisk.
Glede prehoda meje – midva sva šla čez Korensko sedlo. Tja grede so naju Avstrijci samo na hitro preverili, pokazala sva potni list in QR kodo, ki sva jo imela na telefonu (dokaz, da izpolnjujeva PCT pogoj). Slovencev na predhodu ni bilo niti, ko sva šla tja niti, ko sva se vračala, tako da naju nazaj grede ni nihče nič vprašal ali ustavljal.
Nihče nič ne komplicira, sam imeti moraš vse papirje.
Živijo. Tudi sam sem že bil v tem parku in je res fino, me pa čudi (kot je zgoraj napisano), da ni informativnih tabel – vsaj ko sem bil jaz tam jih nisem videl (pred slabimi 3. leti). Park je pa res primeren za vse stopnje izkušenosti – sam sem peljal svojo hči spodaj na eni manjši skali (z varovanjem) kakšnih 10m in je bila navdušena. Tudi omenjeni Peterlewand je kar lušten in ponuja par kombinacij (ob Osojskem jezeru), pa še ena ferata je v bližini – mislim, da malo naprej od Dobrača in zadaj v dolini, ki pa je bolj zahtevna (je še v planu). Pa še malo naprej iz Beljaka (na južnem koncu jezera Millstäter see) sta tudi še dve v planu. Nekaj jih imam v zbirki v zgornji Dravski dolini (Oberdaruburg), pa na smučišču Nassfeld (lep viseči most) ter na prelazu “Plockenpass” (od kraja Koče-Muta proti Italiji).
Sem bil pa lani poleti v Bohinju – malo po vašem prispevku na omenjeni ferati nad Ukancem, pred par dnevi pa sem bral, da se je tam ponesrečila ena planinka (odlom skale se mi zdi) – mogoče kaj veste kako bo sedaj tam?
Ali bo še odprto ali ne?
Živijo.
Najlepše hvala za koristne napotke, kam vse se še lahko podava, jaz imam že cel seznam, kaj vse bi rada obiskala, bom dodala še vaše predloge. 🙂
Ja park je res simpatičen in zelo raznovrsten, vendar nima tabel, ki bi pokazale, v katero ferato se podajate. To je edina škoda. Avstrija ima na splošno res lepe in dobro opremljene ferate, midva sva že lani začela na Cjajniku in Košutnikovem turnu, prečudoviti ferati in noro lepa tura, res priporočam.
Težko bi rekla, kakšna bo sedaj usoda Ožarjenega kamna. Nesreče se dogajajo, to so pač hribi, jaz to razumem, vendar je bila ferate že prej v “nemilosti” nekaterih, tako da, srčno upam, da jo bodo popravili in pregledali ter da se jo bo dalo spet plezati. Je ena lepših in nudi res nore razglede.
Živijo,
Ja Avstrija in Italija imato tole res dodelano, saj kjerkoli drugje sm bil so povsod lične table kjer so vrisane smeri in težavnosti. Je pa tako, da jaz malo kombiniram jadralno padalstvo in kakšno ferato zraven (ko gremo na dopust) in potem prvotno gledam terene kjer je popularno padalstvo, če pa je v bližini še ferata jo pa po možnosti tudi obiščem. Še ena lepa, ki bi jo rad obiskal in ima nore razglede je zagotovo Kitzbühler Horn (tista špica, ki jo običajno kažejo, ko je tam smuk pozimi). Ampak sedaj se tako vse malo ustavilo zaradi korone in bo na vrsti malo kasneje.
Pa še veliko lepih prispevkov želim. LP
Ja res je, Avstrija in Italija sta TOP feratarski destinaciji. Vredno obiska, sam morda je malo “triki”, ker so ocene bistevno težje kot pri nas in je treba biti malo bolj previden pri osvajanju ferat.
Veliko je še lepih ferat hahahha preveč. 🙂
Hvala, upam, da boste še naprej spremljali najino spletno stran.
Tadeja
Pozdravljeni! Hvala za odličen članek, zelo koristni nasveti za plezanje ferat. Boste opisali še kaj ostale avstrijske ferate? Nam jih je v Sloveniji zmanjkalo.
Hvala in še naprej bomo z veseljem spremljali vaše objave!
Mateja
Hvala za vaš komentar!
Ja, najin načrt je opisati vse oziroma večino ferat na avstrijski strani, ki so nam blizu, ravno zaradi tega, ker jihpri nas ni prav veliko, v Avstriji pa jih imajo res veliko, zelo raznovrstnih (namenjene so tako družinam, začetnikom, kot tudi malo bolj “naprednim” feratarjem), za vsakega se najde nekaj.
Tako, da še naprej spremljajte najine objave!
Tadeja
Oj Tadeja. Najprej hvala za vse vrhunske članke (na tvoji strani res najdem vse :)). Zanima pa me, če imaš mogoče v planu napisat še za kakše sosednje države?
Se že veselimo :). Lep vikend, Jani
Z veseljem! Sedaj je v načrtu, da opiševa ferate v sosednji Avstriji, ker tam imajo kar nekaj zanimivih ferat, ki so za povrhu vsega še zelo lepo opremljene.
Tako, da spremljajte še naprej najine objave!
Lep vikend, Tadeja