Nova ferata na Gorenjskem: ferata Dobršnik na Jesenicah

Dobili smo novo ferato, tokrat na Jesenicah v soteski Dobršnik tik nad Hrušico, ki je znana predvsem po številnih slapovih. Lahka, a zelo simpatična ferata je primerna za začetnike in družine z otroki. Uradno je bila odprta v sredo 3. avgusta in je že prvi dan privabila številne radovedneže, nekateri so jo splezali že kakšne dan prej, ko je po spletu zaokrožila novica o njeni odtvoritvi.

Sledite rdečim puščicam in rumenim tablam, ki vas bodo vodile do vstopa v ferato Dobršnik. | FOTO: Tadeja Magdič

Najprej boste vstopili v zelo lahek del ferate, ki je ves čas zavarovan z jeklenico, veliko je stopov, vmes boste prišli na dele, kjer jeklenice zaradi lahke poti ni. Najbolj zanimiv je seveda zadnji vzpon, ki poteka desno od slapu in je hkrati tudi najbolj razgleden del ferate. Ko splezate na vrh ste v bistvu že konec, sledi še krajši vzpon po potki do ceste, kjer se začne sestop. Ferata je ves čas dobro zavarovana, tam kjer je manj stopov, so namestili skobe, tako da nikoli ne zmanjka stopov. Jaz sem se skozi ferato prebijala skupaj z domačinom Miho Žurmanom, ki zelo dobro pozna okolico in okoliške vrhove.

Za še več zanimivi ferat si preberite spodnji članek, kjer najdete zbrane praktično vse naše ferate!

Ferata poteka po idilični soteski, a je še vedno soteska, zato je pred začetkom plezanja dobro vedeti nekaj ključnih stvari. Prvič, ker poteka po soteski je skala ponekod tudi v najbolj vročih in suhih dneh lahko mokra in spolzka, zato dodatna previdnost pri stopanju ne bo odveč. Prav tako je treba biti previden, ko je v strugi več vode oziroma po dežju. Ferata je predsvem zaradi svoje lege med 31. oktobrom in 1. aprilom uradno zaprta!

Ferata je primerna za vse generacije in tudi za začetnike. | FOTO: Tadeja Magdič

Zanimiva, a precej nezahtevna ferata je zagotovo dobrodošla popestritev gorenjskih krajev, kajti trenutno so okoliške ferate v Mojstrani in v Gozd Martuljk precej obremenjene in je v njih precejšnja gneča.

Ferata Dobršnik – osnovne informacije

Izhodišče: se nahaja v začetku soteske ob vodnem zajetju, pred vstopom so nameščene tudi informacijske table

Koordinate parkirišča: veliko urejeno parkirišče v Hrušici

Dostop: s parkirišča v Hrušici je približno 15 minut hoje skozi naselje, pot je ves čas označena z rumenimi puščicami

Čas dostopa/sestopa: 15 minut / 15 minut

Čas plezanja: odvisno do vaše psiho-fizične pripravljenosti, nekje od 20 minut do ene ure

Težavnost ferate: B (zgornji del ob slapu je malenkost težji)

O soteski Dobršnik

Lahkotno plezanje skozi idilično sotesko je primerno za vroče poletne dni. | FOTO: Miha Žurman

Slikovita soteska se nahaja neposredno na meji med jeseniško in kranjskogorsko občino, zato tudi gre za skupen projekt obeh občin. Istoimenska soteska se sicer nahaja na južnih pobočjih Hruščanskega vrha, ki je visok 1776 metrov, pot zato seveda lahko podaljšate do omenjenega vrha. Grapa, po kateri teče potok je dolga približno 1000 metrov, potok pa se kasneje izliva v reko Savo. Na območju je bila leta 1910 zgrajena tudi turistična pot, ki pa je v bolj slabem stanju.

Lepote soteske so znane že več kot stoletje. | FOTO: Tadeja Magdič
Lepote soteske in turistične poti so takole že leta 1911 opisali v Planinskem vestniku:

“Lansko leto se je otvorila s primerno slavnostjo soteska Dovršnik, tik vasi Hrušice pri Jesenicah na Gorenjskem. Ta soteska se sicer z Vintgarjem zaradi množine vode ne more staviti v eno vrst, vendar pa lahko tekmuje z marsikaterimi lepotami Gorenjske in zasluži, da si jo vsakdo ogleda. Posebno se priporoča sotesko ogledati po kakem dežju. Veličastna okolica s svežim gorskim zrakom, mir, ki vlada v tej soteski, vpliva blagodejno na živce izletnika.”

Zapis na informacijski tabli, ki se nahaja v soteski.

V soteski, ki je zelo primerna za vroče poletne dni se nahaja 8 slapov, najvišji meri 22 metrov, ferata pa je speljana mimo sedmih slapov, skupaj pa pot nanese nekje 1000 metrov, premagali pa boste 270 višinskih metrov.

Prečudoviti razgled na okoliške vrhove. | FOTO: Tadeja Magdič

Nova ferata malo spominja na ferato Hvadnik, ki je opisana v spodnjem članku, le da boste tukaj pridobivali več na višini, v Hvadniku pa je več prečnega plezanja. Soteska Dobršnik s ferato je vsekakor vredna obiska, sicer pa lahko pot podaljšate do Hruščanskega vrha ali pa čez Češnjevec vse do Hruške planine.